Javni natečaj za izbor fotografij lovskih psov

Lovska zveza Slovenije bo pripravila in založila koledar s fotografijami lovskih psov za leto 2026. V okviru javnega natečaja vabimo vse, ki imate odlične fotografije lovskih psov v naravnem okolju.

Na kaj morate biti pozorni?

  • Pes naj bo lovski (registrirana lovska pasma).
  • Fotografija mora nastati v naravnem okolju (ne na asfaltu ali betonu).
  • Na fotografiji naj ne bo viden vodnik (ali njegove noge in tudi ne njegova senca).
  • Pes naj bo brez ovratnice in povodca (razen v primeru krvosledcev).
  • Pes naj bo brez plena.
  • Na fotografiji je lahko tudi več psov.

Fotografije sprejemamo na e-naslovu lovec@lovska-zveza.si, prek povezave WeTransfer do vključno četrtka, 31. julija 2025.

Več o natečaju si preberite na: https://www.lovska-zveza.si/2025/05/05/javni-natecaj-za-izbor-fotografij-lovskih-psov/

ŽIVEL 1. MAJ! - Postavitev majskega drevesa in kresovanje v LD Duplek

Kot vsako leto smo se lovci LD Duplek tudi tokrat potrudili in na hribu,  v neposredni bližini lovskega doma v Ciglencah, postavili majsko drevo ter na predvečer praznika prižgali tudi večji kres. Pri postavitvi drevesa in pripravah na kresovanje, v luči pravega tovarištva, vedno na pomoč priskočijo najbližji sosedje in brez njih nam res ne bi uspelo.

Organizacija ustaljeni ekipi ni predstavljala večjih težav in ponosno lahko trdimo, da je bil obisk to leto res dober. Naši člani so z igranjem na harmoniko in ubranim petjem skupaj z obiskovalci ustvarili prijetno vzdušje. Obiskovalcem smo ponudili lovski golaž in nabor pijače. Res lepo je bilo slišati pohvale glede organizacije in izvedbe druženja, kar nam daje volje in navdiha, da bo drugo leto še bolje in zbrana družba še številčnejša.

Posebna zahvala pa tudi predstavnikom društva Ohranimo Naravo ČISTO, za prisrčen obisk poln glasbe in dobrih želja.

Hvala vsem, ki ste pomagali in nas obiskali. Vsi ostali pa toplo vabljeni, da nas obiščete naslednje leto!

Živel 1. maj !

PREVIDNO V NARAVI: Prostoživeče živali polegajo mladiče, zato so še posebej občutljive

V spomladanskem času, ko ima veliko živali mladiče, odsvetujemo sprehajanje s psi po gozdu, sploh izven gozdnih poti. Pse moramo imeti vedno pod nadzorom, saj lahko spuščeni psi preganjajo divjad in jo poškodujejo.

Med sprehodom po gozdu se držimo označenih poti. Na svojo prisotnost opozorimo z nekoliko glasnejšo hojo in govorjenjem; da se nam živali lahko umaknejo. Vse obiskovalce narave želimo opozoriti, da so prostoživeče živali v obdobju, ko polegajo mladiče, še posebej občutljive. V času, ko iščejo hrano, mladiče pustijo same. Mladičem se ne približujemo in jih ne hranimo.

Divje svinje, ki polegajo med marcem in majem, se skrivajo v gostem kritju, hranijo se ponoči, zato so možnosti, da nanje naletimo podnevi zelo majhne. V zadnjih desetih letih ne beležimo niti enega napada divje svinje na človeka. Napadalne bi lahko bile, če bi naleteli na gnezdo svinje z majhnimi mladiči. V takšnem primeru se počasi umaknemo.

PREVIDNO, srne polagajo mladiče!

Vse obiskovalce narave želimo opozoriti, da v teh dneh srne polegajo svoje mladiče. Čeprav morda mladič, ki je sam v visoki travi, deluje izgubljeno, je njegova mama v bližini! Kmetovalce pa naprošamo, da so še posebej previdni pri košnji, saj je tudi ta vse prevečkrat usodna za nebogljena bitja.

Ne dotikaj se me, moja mama je v bližini!

V spomladanskem času, ko ima veliko živali mladiče, odsvetujemo sprehajanje s psi po gozdu. Pse moramo imeti vedno pod nadzorom, ne le zato, ker tako predpisuje zakon, ampak ker lahko spuščeni psi preganjajo divjad in jo poškodujejo. 

Srne praviloma polegajo mladiče v drugi polovici maja in v začetku junija, večinoma na travnikih. Ko iščejo hrano, mladiče odložijo v visoko travo oziroma kritje in jih poiščejo le ob dojenju. Čeprav morda mladič deluje izgubljeno in nebogljeno, je njegova mama nekje v bližini. Mladičev se ne dotikajte, sploh pa ne z golimi rokami, saj tako prenesete svoj vonj na mladiča in s tem povzročite nepopravljivo škodo. Srna takšnega mladiča zaradi vonja po ljudeh ne sprejme več.

Previdno pri košnji!

Pred samo košnjo je zato priporočljivo s šolanim psom preiskati travnike, v zadnjih letih jih vse več uporablja drone s termo kamero. Košnjo začnemo na sredini travnika in nadaljujemo proti robu ter tako preprečimo divjadi, da bi se nagonsko pritajila na mestu. S pomočjo pokošenih šopov trave lahko mladiča srnjadi, če je to potrebno, prenesemo v primerno kritje v bližini. Pri košnji zadnjih pasov je priporočljivo zmanjšati hitrost košnje, da se lahko prostoživeče živali še pravočasno umaknejo na varno.

Kmetovalcem svetujemo, da pri košnji uporabljajo tudi svetlobna ali zvočna odvračala. Če med pokošeno travo, ki naj bi kasneje postala kakovostna travna silaža, naključno zaide del živalskega tkiva pokošene živali, krma v krogu cca 40 cm, za živino ni primerna. Ob zaužitju takšne krme lahko živina resneje oboli ali celo pogine.

Načrt ravnanja zaradi afriške prašičje kuge

Lovska družina Duplek je v skladu s 4. in 14. členom Zakona o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih (Uradni list RS, št. 200/20) pripravila načrt ravnanja upravljavca lovišča, ki je dostopen za ogled na povezavi.